18 33 72 140
Limanowa, ul. Bronisława Czecha 4
- A +

Agata Kołakowska w limanowskiej bibliotece

Spotkania autorskie

Agata Kołakowska w limanowskiej bibliotece

W dniu 16 maja gościliśmy w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Limanowej pisarkę powieści obyczajowych – Agatę Kołakowską.

 

Podczas spotkania, autorka posiadająca w swoim dorobku już kilkanaście powieści, opowiadała o swoich książkach, ale także zdradziła słuchaczom tajniki swojej pracy.

 

 

Agata Kołakowska od najmłodszych lat lubiła pisać – jako kilkuletnia dziewczyna pisała pamiętnik. Ukończyła dziennikarstwo i komunikację społeczną na Uniwersytecie Wrocławskim. Pracowała w Polskim Radiu Wrocław, ale jak sama mówi: w pracy radiowca liczą się fakty, a ja chciałam mieć przestrzeń do wyrażania emocji. Autorka wyjawiła, że w tym roku obchodzi swoją prywatną rocznicę, z której czerpie wielką satysfakcję – chodzi o 10 lat twórczości literackiej.

 

Kolejno Agata Kołakowska w ciekawy sposób przedstawiła słuchaczom swoją twórczość, przywołując konkretne tytuły książek. Zaczęła od powieści pt. „Pokrewne dusze”, która jest określana przez recenzentów jako thriller psychologiczny. Jest to emocjonująca opowieść o zakamarkach ludzkiej psychiki. Pisząc swoje powieści staram się, aby była w nich spora doza psychologii, bo psychologia mnie pasjonuje. Próbuję zgłębiać naturę człowieka, uważnie mu się przyglądając. – mówiła. Niejednokrotnie przygotowując się do pisania, pogłębia własną wiedzę na dany temat i konsultuje się ze specjalistami, uzyskując od nich fachowe uwagi. Pisarka przybliżyła również fabułę takich powieści jak: „Płótno”, „Pięć minut Raisy” czy „Wyrok na miłość”, do której została skomponowana płyta z musicalowymi utworami.

 

Odpowiedź na pytanie skąd czerpie inspiracje do książek brzmi krótko: z życia. Pisarka mówi, że inspiracją może być coś małego, co pozwoli rozwinąć się wyobraźni i kreatywności. Zdradziła, że pomysł na najnowszą powieść pt. „Lista obecności”, która ukaże się już 16 czerwca, zaczerpnęła z jednego ze spotkań autorskich.

 

Agata Kołakowska nakreśliła jak wygląda współpraca z Wydawnictwem Prószyński i S-ka, odwołując się przy tym do tematu okładek jej książek. Uwagę poświęciła miejscom akcji swoich opowieści – zaznaczając, że zależy jej na tym, aby czytelnik mógł utożsamić się z bohaterami i wydarzeniami. Chętnie odpowiadała na pytania czytelników, a puentując spotkanie z limanowską publicznością mówiła: Moją życiową misją jest to, aby książka uwrażliwiała – zarówno na drugiego człowieka, jaki i na samego siebie. Niezmiernie istotne jest, aby być dobrym dla siebie i innych. Po spotkaniu pisarka rozdawała autografy.

 

Zgodnie z zapowiedzią czekamy na czerwcową premierę książki pt. „Lista obecności”, a czytelników zachęcamy do wypożyczania książek Agaty Kołakowskiej, gdyż na półkach Wypożyczalni dla dorosłych można znaleźć prawie wszystkie powieści pisarki.