18 33 72 140
Limanowa, ul. Bronisława Czecha 4
- A +

„Marzenia nie liczą lat”

Spotkania autorskie

„Marzenia nie liczą lat”

Nieprzeciętne spotkanie autorskie z panią Jadwigą Marzec promujące książkę pt. „Marzenia nie liczą lat: historia prawdziwa sądeckiej malarki Grażyny Kulig” miało miejsce w wyjątkowy dzień – 14 lutego.

 

 

Dyrektor biblioteki Joanna Michalik przywitała zgromadzoną publiczność oraz gości wieczoru: panią Jadwigę Marzec – autorkę promowanej publikacji oraz panią Grażynę Kulig – bohaterkę biografii. Obie postaci to kobiety nietuzinkowe. Pani Marzec dała poznać się już limanowskim czytelnikom jako autorka dla dzieci. Tym razem gościła jako biografka. W swej publikacji w sposób szczegółowy przedstawiła życiorys pani Grażyny Kulig, która swoje prace prezentowała widzom Miejskiej Galerii Sztuki w 2017 roku na wystawie pt. „Z biegiem lat”.

 

Na rozpoczęcie autorka akcentując walentynkowy klimat przeczytała swój wiersz o miłości, który ukazał się w Almanachu Sądeckiego Klubu Literackiego „Na szlakach poezji”. Po czym opowiedziała o swojej twórczości, związkach z Limanową oraz o poznaniu Grażyny Kulig, którą uczyniła bohaterką swojej biografii. Panie poznały się w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych, spotykały się często na wernisażach wystaw. Dla autorki, jak sama przyznaje, inspiracją bywa najczęściej samo życie. Lubię biografie, historie prawdziwe, z których niejednokrotnie można czerpać siłę, dlatego poczułam potrzebę, aby napisać coś autentycznego – mówiła. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się jak przebiegała praca przy pisaniu biografii. Wypowiedzi gości spotkania wspaniale się dopełniały, tworząc ciekawą historię, którą można byłoby słuchać w nieskończoność.

 

Teraz kilka słów o bohaterce biografii. Grażyna Kulig urodziła się w Kole w Wielkopolsce, jako nastolatka została sierotą: ojca zgilotynowano w 1943 roku, a matka zmarła po wojnie. Trafiła wówczas do zakonnego sierocińca. Do Nowego Sącza przybyła wraz z mężem. Mimo przeciwności losu ciągle realizowała swoją pasję, którą było malarstwo. Dowodem na to jest fakt, że w wieku 80 lat obroniła licencjat na kierunku edukacja artystyczna w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu. Jej życiorys jest niezwykle bogaty w życiowe doświadczenia – tragiczne wydarzenia, przeplatają się z chwilami radości. Trudne warunki, które hartowały panią Grażynę w dzieciństwie – dały jej siłę przetrwania – oceniła biografka.

 

Wzruszającym momentem było odczytanie listu napisanego przez tatę Grażyny Kulig do żony i córek na chwilę przed śmiercią. Zawarte w nim myśli – stały się dla rodziny wyznacznikiem zasad według których powinno się żyć. List ten wraz z wieloma ciekawymi zdjęciami wchodzi w skład promowanej publikacji.

 

Mamy nadzieję, że czytelnicy limanowskiej biblioteki chętnie sięgną po książkę pt. „Marzenia nie liczą lat: historia prawdziwa sądeckiej malarki Grażyny Kulig” po to, aby poznać szczególną biografię artystki z naszych stron. Zachętą niech będą słowa autorki Jadwigi Marzec, która tak mówiła podczas spotkania o swojej publikacji: Myślę, że jest to książka dla każdego czytelnika, który ma ochotę poznać ciekawą historię.