Konferencja Bibliotekarzy Powiatu Limanowskiego

Konferencja Bibliotekarzy Powiatu Limanowskiego

Tegoroczna konferencja Bibliotekarzy Powiatu Limanowskiego odbyła się 5 czerwca, przyjęła ona ciekawą formę, bo były to zajęcia teoretyczno-warsztatowe. Zgromadzeni bibliotekarze mogli podzielić się doświadczeniami, zyskać nowe umiejętności oraz zaczerpnąć pomysłów do urozmaicenia codziennej pracy.

Na początku wszystkich zebranych oraz przedstawicieli władz samorządowych przywiała dyrektor biblioteki Joanna Michalik. Podziękowała bibliotekarzom za pracę i trud wkładany w propagowanie czytelnictwa. Kolejno głos zabrał wicestarosta Mieczysław Uryga, który również wyraził uznanie dla pracy bibliotekarzy, podkreślając rolę jaką pełnią w społeczeństwie oraz życząc kolejnych owocnych lat pracy.

Dyrektor Wydziału Promocji Projektów i Przedsiębiorczości Starostwa Powiatowego w Limanowej – Justyna Tokarczyk przekazała gratulacje i życzenia dla bibliotekarzy którzy w tym roku obchodzą jubileusze pracy zawodowej.

Merytoryczna część konferencji podzielona była na trzy bloki tematyczne. Pierwszy pt. „Żabka pomagaczka” poprowadziła pani Anna Kapusta – pracownik Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów z zakresu biblioterapii i tekstoterapii, pomysłodawczyni i autorka koncepcji serii wydawniczej „Tekstoterapia”. Uczestnicy dowiedzieli się o terapeutycznej funkcji opowiadania o wspólnych kłopotach oraz poznali odpowiedź na pytanie: dlaczego i jak tworzyć z dzieckiem domową literaturę?

„Ożywić książkę” to tytuł kolejnego warsztatu prowadzonego przez panią Monikę Tryboń – specjalistkę ds. edukacji, pedagoga i trenera komunikacji bez przemocy. Warsztaty dotyczyły czytania performatywnego z elementami gry aktorskiej i skutecznie zaangażowały oraz uaktywniły uczestników konferencji.

Ostatnia, trzecia część spotkania bibliotekarzy tyczyła się narzędzi niezbędnych do realizowania nowatorskich wydarzeń promujących czytelnictwo. Pani Agnieszka Bubka-Sagan – koordynator akcji „Cała Polska czyta dzieciom”, bibliotekarz, pracownik Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie – omawiała z uczestnikami elementy i sposoby dobrego zaplanowania i przeprowadzania imprez bibliotecznych od momentu rozpoczęcia aż do jej zakończenia.

Konferencja bibliotekarzy naszego powiatu była jak co roku okazją do wymiany myśli, ale również, a może przede wszystkim do spotkania i zintegrowania środowiska bibliotekarskiego. Dziękujemy prowadzącym wykłady i warsztaty za zaangażowanie, a uczestnikom za liczną obecność.