„Dziesięć”!

„Dziesięć”!

Tyle wiosen, co podane powyżej, liczy sobie działający przy bibliotece Limanowski Klub Literacki. Taki też tytuł nosi wydana książka autorów LKL-u wpisująca się w jubileuszową dekadę. 20 grudnia odbyło się jej spotkanie promocyjne. Jak było? Jak tytuł książki pomnożony przez 10. Setnie. Pod względem zabawowo – towarzyskim oraz, najprawdopodobniej, także artystycznym.

W tej ostatniej kwestii posiłkujemy się już opiniami wydawanymi przez publikę spotkania, która w kuluarach podkreślała, że od artystycznej flanki było to coś intrygującego i nowego. Dlaczego? Otóż LKL z grona swoich autorów wyłuskał kilka osób i wykreował, pod czujnym okiem reżysera i scenarzysty, Bojowo Nastawioną Limanowską Grupę Teatralną Ad Hoc Powołaną Na Okoliczność Promocji „Dziesięć”. Wyjaśnijmy tu ostatecznie i uprośćmy przekaz o co chodzi: otóż niektórzy autorzy tekstów wcielili się w rolę aktorów, którzy słowem, gestem, muzyką, generalnie właśnie grą aktorską wprowadzili zebranych w literackie objęcia oraz zawartość książki. I okazało się że wywijać pod względem aktorskim potrafią oni równie ciekawie co i piórem. Raczej żadne, najbardziej zmyślne słowa jakie moglibyśmy tutaj przywoływać, nie oddadzą tego co się działo wtenczas w głównej sali Galerii. Antyczne Muzy się tu materializowały, Tołstoj Lew pykał se fajkę i wertował z uwagą Wielką Encyklopedię Literatury. Po jego prawicy młody zdolny pisarz na dorobku miotał się okrutnie, bo bezsilność i brak weny rozpostarły nad nim czarny płaszcz niemocy (ale tylko do pewnego momentu). Biegała po sali rozemocjonowana dziennikarka goniąca za njusem, której mało co nie udusił za impertynencję inny pisarz, najwyraźniej poturbowany emocjonalnie nie mniej niż Szpilka po walce z Wilderem. Chwilę potem pojawiła się lokalna inkarnacja Charliego Parkera wygrywająca jazzowe improwizowane tematy na poczekaniu. Błąkał się po sali prowadząc dialog nie wiadomo czy ze swoim saksofonem, czy saksofon z publiką… Takie i nie tylko takie rzeczy się tu działy. Na zakończenie strzelały korki od szampana, brokat jak śnieg opadał na zebranych, serwowane im były egzemplarze „Dziesięć” przez pana w szaliku i czerwonych sztruksach. Czego tam jeszcze nie było… Naprawdę, nawet najprecyzyjniej dobrane słowo nie odda tego.

Tak, w skrócie najmniejszym z możliwych, totalnym mikroskrócie, mikroskrócie mikrotylkosygnalizowanym tutaj, swoje dziesięciolecie – wespół z publiką, pierwszorzędnej jakości publiką! – celebrował Limanowski Klub Literacki.

Kolejnych dekad życzymy Ci LKL-u.

***

Książka „Dziesięć” jest egzemplarzem bezpłatnym. Można ją sobie odebrać w limanowskiej bibliotece.

Autorzy tekstów zawartych w książce: Joanna Adamczyk, Aleksandra Augustyn, Jerzy Bogacz, Tomasz Bulanda, Jarosław Czaja, Zenon Duchnik, Marek Dudek, Oliwia Florek, Justyna Górkowska, Joanna Kasińska, Marcelina Koncewicz, Zuzanna Łyszczarz, Aleksander Majerski, Natalia Nawalaniec – Ziomber, Julia Niemiec, Elżbieta Orzechowska, Aleksandra Pociecha, Anna Przybylska, Kasia Raczek, Dariusz Regulski, Jacek Sejmej, Marek Jerzy Stępień, Zbigniew Sułkowski, Magdalena Trojanowska, Jakub Trzópek, Marian Wójtowicz.