Małopolska Odkryta w limanowskiej Galerii

obrazek

Od 8 grudnia do 8 stycznia w Miejskiej Galerii Sztuki można zwiedzać wystawę fotografii sakralnej Kamila Bańkowskiego. Nosi ona tytuł Małopolska Odkryta. Kamil Bańkowski to gwarant fotograficznego profesjonalizmu połączonego z artystycznym podejściem do fotografii. Jest nam niezmiernie miło, że po raz kolejny możemy „gościć” jego zdjęcia w naszej Galerii. Polecamy ją Państwa pilnej uwadze, bo są po prostu arcyciekawe. – zachęcają organizatorzy.

Tematycznie wystawa prezentuje unikatowe nierzadko wnętrza oraz dzieła sztuki sakralnej znajdujące się w małopolskich kościołach i cerkwiach. Można w nich spotkać motywy unikalne i niepowtarzalne, a ich wielkim plusem jest fakt, że można oglądać je we wnętrzach do których zostały stworzone, przez co ich odbiór jest zupełnie inny, niż gdyby znajdowały się w muzeach. Zasięg terytorialny zaprezentowanych miejsc obejmuje całą Małopolskę i jest tak pomyślany, aby z każdego zakątka regionu pokazać coś unikatowego. Taka różnorodność uświadamia nam, że mimo podobnych intencji, w których te obiekty były stawiane, różnią się one od siebie na różnych płaszczyznach. Wystawę, pomimo zawężonej tematyki, cechuje potężna różnorodność. Mamy czterdzieści fotografii, dziewięćdziesiąt procent tej ilości to zdjęcia z wnętrz małopolskich świątyń, a mimo to ani jedna fotografia nie jest podobna względem innej. Wszystkie piękne.

Wernisaż odbył się 8 grudnia. Zebranych oraz autora powitała dyrektor biblioteki Joanna Michalik. Podziękowała mu m.in. za możliwość szybkiego zorganizowania, przygotowania i zaprezentowania Małopolski Odkrytej w Limanowej, ponieważ wystawa ta nie była wcześniej zaplanowana. Autor, profesjonalnie i merytorycznie niczym rasowy kurator, opowiedział o całym pomyśle związanym najpierw z zamysłem a następnie przygotowaniem i zrealizowaniem takiej tematycznie wystawy. Podkreślał, że dla niego samego, osobiście, odkrywanie tych miejsc i obiektów które fotografował oraz pasjonujących nieraz historii związanych z nimi – było bardzo cennym i frapującym doświadczeniem. Uczestnicy wernisażu zadawali mu szereg pytań związanych z prezentowanymi fotografiami, więc po oficjalnym ogłoszeniu otwarcia wystawy oprowadził ich, niczym rasowy kustosz, po niemal całej ekspozycji, objaśniając merytorycznie wszystko i odpowiadając na przeróżne pytania.

Nowosądecki fotograf mówił na wernisażu m.in. o tym, że jest przekonany iż Małopolska jako region czy województwo jest jednym z najatrakcyjniejszych i najciekawszych w skali kraju terenów pod względem znajdujących się tutaj ciekawych a nieraz nieodkrytych bądź mało znanych obiektów sakralnych.

Piękną namiastkę tych słów i fotograficzne efekty naocznie potwierdzającą tę tezę aktualnie znajdą Państwo w limanowskiej Galerii.

Zobacz więcej zdjęć: