18 33 72 140
Limanowa, ul. Matki Boskiej Bolesnej 13
- A +

Znamy tegorocznych mistrzów ortografii

Konkursy

A ściślej rzecz ujmując: mistrzów, wicemistrzów oraz całkiem szerokie grono osób które są na bardzo dobrej ścieżce, by mistrzami w tej dziedzinie w przyszłości stać się. Chodzi tu o osoby wyróżnione w tegorocznej edycji Limanowskiego Dyktanda. Mógł w nim wziąć udział każdy mieszkaniec z terenu powiatu limanowskiego. Ogłoszone i zorganizowane  zostało ono przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Limanowej oraz Limanowski Dom Kultury. Odbyło się 16 listopada, a podsumowanie i ogłoszenie wyników miało miejsce 25 listopada w limanowskiej bibliotece.

Znamy tegorocznych mistrzów ortografii

Zebranych uczestników, opiekunów najmłodszych uczestników, członków Komisji Konkursowej oraz innych gości powitała dyrektor biblioteki Joanna Michalik. Podziękowała zarówno wszystkim, którzy wystartowali w tegorocznej imprezie, jak też osobom zaangażowanym w techniczno – organizacyjną realizację Dyktanda, w tym dyrektor oraz pracownikom Limanowskiego Domu Kultury. Następnie głos zabrał przewodniczący Komisji Konkursowej Dyktanda, dr Maciej Malinowski. Podsumował, od strony merytorycznej, złożone prace w konkursie i w ogólny, przekrojowy sposób wyniki Dyktanda. Zwrócił uwagę na stopień jego trudności. – Ortografia to nie jest wkuwanie na pamięć trudnych wyrazów, szkoda na to czasu. Natomiast na pewno warto się nauczyć podstawowych i generalnych zasad ortograficznych, które mamy zamieszczone np. w słownikach. A najważniejsza jest świadomość tego, że warto pracować nad ortografią, bo ona naprawdę się przydaje w dorosłym życiu. Ktoś kto umie poprawnie pisać oraz tak też mówić, osiąga więcej sukcesów i na pewno jest bardziej zadowolony sam z siebie. Gratuluję wam wszystkim. – mówił przewodniczący Komisji. W podobnym tonie wypowiadał się dr Artur Czesak, druga osoba z Komisji Konkursowej. – Czas i chwile pracy bądź myślenia nad językiem nigdy nie można uznawać za stracony bądź zbędny. – podkreślał dr Czesak, ilustrując swoje słowa ciekawymi historiami, przykładami oraz zagadkami w rozwikływanie których zaangażował nawet zebraną publiczność. Był to znakomity przyczynek zachęcający do gimnastykowania się z ortografią, językoznawstwem i zasadami które je regulują.

Po tych podsumowaniach nastąpiła kulminacja oraz odczytanie protokołu pokonkursowego, regulaminowych zasad które były brane przy ocenianiu tekstów oraz, co najistotniejsze, podanie personaliów zwycięzców oraz wyróżnionych w tegorocznym Dyktandzie.

Na zakończenie oficjalnej części głos zabrała jeszcze dyrektor Limanowskiego Domu Kultury, przyłączając się do podziękowań w stosunku do wszystkich którzy technicznie, realizacyjnie, organizacyjnie i osobowo byli zaangażowani w tegoroczną edycję imprezy, delikatnie już anonsując przyszłoroczną edycję. W kuluarach długo jeszcze dyskutowano i wymieniano poglądy. O czym? To proste – o ortografii i przeróżnych zawiłościach regulujących tę nielekko pasjonującą dziedzinę nauki.

Wyniki II Limanowskiego Dyktanda:

I. Jury, za aprobatą organizatorów, postanowiło nagrodzić najmłodszych uczestników II Limanowskiego Dyktanda, którzy mimo młodego wieku dzielnie starali się nie wpaść w pułapki ortograficzne tegorocznego konkursu.  Do tego grona wyróżnionych należą:

 1. Daniel Bolisęga – Szkoła Podstawowa w Podłopieniu
 2. Emilia Kęska  - Szkoła Podstawowa w Podłopieniu
 3. Przemysław Ryś – Szkoła Podstawowa w Podłopieniu
 4. Kinga Bugajska
 5. Mateusz Iwan – ZSS Nr 4 w Limanowej
 6. Magdalena Jonik – Szkoła Podstawowa w Stroniu
 7. Anna Kądziołka
 8. Emilia Poręba – Szkoła Podstawowa w Kamienicy
 9. Anna Sewiło – Szkoła Podstawowa w Szyku
 10. Wiktoria Toporkiewicz – Szkoła Podstawowa w Podłopieniu
 11. Andrzej Witteczek – Szkoła Podstawowa w Kamienicy

             

II. Wyróżnieni w gr. 1 (uczestnicy do lat 16):

 1. Oliwia Szubryt
 2. Aleksandra Zapała – ZSS Nr 4 w Limanowej
 3. Kamila Stożek
 4. Mariusz Sułkowski – ZSS Nr 4 w Limanowej
 5. Rafał Janas – Publiczne Gimnazjum w Jurkowie
 6. Daria Kokot – ZSS Nr 4 w Limanowej
 7. Krzysztof Raczek – Publiczne Gimnazjum w Rupniowie
 8. Emilia Golonka – ZSS Nr 4 W Limanowej
 9. Ewelina Piórkowska – Niepubliczne Gimnazjum w Piekiełku
 10. Marlena Strama – Zespół Placówek Oświatowych w Podobinie
 11. Michał Majeran – Gimnazjum Samorządowe w Tymbarku
 12. Paweł Kowalczyk – Zespół Placówek Oświatowych Gimnazjum Nr 4 w Mszanie Górnej
 13. Julia Pawlik – Publiczne Gimnazjum w Męcinie
 14. Dominika Grabiec - Zespół Placówek Oświatowych w Podobinie
 15. Beata Kulpa – Szkoła Podstawowa w Podłopieniu
 16. Franciszek Plata – Szkoła Podstawowa w Stroniu

 

III. Wyróżnieni w grupie 2 (uczestnicy od lat 16):

 1. Monika Lupa
 2. Adam Rosiek – I LO w Limanowej
 3. Grzegorz Pach
 4. Maria Trzupek
 5. Aneta Pasionek – IV LO w Limanowej
 6. Natalia Ptak – I LO w Limanowej
 7. Grażyna Jeleńczyk
 8. Marcin Filipek – I LO w Limanowej
 9. Aleksandra Hobot
 10. Patrycja Jaworz – I LO w Limanowej
 11. Zuzanna Król
 12. Elżbieta Jarosz

Wyróżnienia dla uczestników Dyktanda ufundował Limanowski Dom Kultury.

Komisja konkursowa II Limanowskiego Dyktanda przyznała następujące nagrody:

W grupie do lat 16:

 • Tytuł  LIMANOWSKIEGO MŁODEGO MISTRZA ORTOGRAFII 2016 otrzymuje Jakub Sporek – Gimnazjum Samorządowe w Tymbarku
 • Tytuł LIMANOWSKIEGO MŁODEGO I WICEMISTRZA ORTOGRAFII 2016 otrzymuje Marta Stokłosa – Publiczne Gimnazjum w Jurkowie
 • Tytuł LIMANOWSKIEGO MŁODEGO II WICEMISTRZA ORTOGRAFII 2016 otrzymuje Kinga Piechówka – Szkoła Podstawowa w Jurkowie

 

W grupie od lat 16:

 • Tytuł LIMANOWSKIEGO MISTRZA ORTOGRAFII 2016 otrzymuje Monika Mól
 • Tytuł I LIMANOWSKIEGO WICEMISTRZA ORTOGRAFII 2016 otrzymuje Katarzyna Więcek – I LO w Limanowej
 • Tytuł II LIMANOWSKIEGO WICEMISTRZA ORTOGRAFII 2016 otrzymuje Bartłomiej Sułkowski

 

Tekst II Limanowskiego Dyktanda


II Limanowskie Dyktando
organizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Limanowej
oraz Limanowski Dom Kultury
Limanowa, ul. Bronisława Czecha 4

16 listopada 2016 r.

 

TE K S T

 

O hobbiście Genku, który oddawał się po kryjomu deltiologii

 

Było wczesnolistopadowe, arcymroźne jak na tę nielubianą porę roku, późne popołudnie, ni mniej, ni więcej, tylko wpół (albo pół) do szóstej. Genek, który miał tę przypadłość, że co nieco niedosłyszał, siedział jak zwykle na spróchniałym już po trosze szezlongu usytuowanym pośrodku pokoju na poddaszu trzyipółkondygnacyjnego domu rodzinnego i rozmyślał w pół śnie, pół jawie. Mieszkał w Wysokiem, małym sołectwie leżącym przy drodze krajowej nr 28 łączącej Limanową z Nowym Sączem, skąd rozciąga się piękny widok na Beskid Wyspowy.

Genek, jegomość już blisko 26-letni (albo dwudziestosześcioletni), należał raczej do mężczyzn samotników, którzy nie przepadają za towarzystwem i wszystkie wolne chwile spędzają w domu.

Nieraz mama, nie na żarty zatrwożona, mawiała do syna jedynaka: „Genku, nie siedźżeż tak ciągle w tych czterech ścianach i nie gapżeż się na okrągło w okno, wyjdź no od czasu do czasu do ludzi, a  nuż, widelec spotkasz kogoś wyjątkowego, z kim się wkrótce zaprzyjaźnisz”.

Każdorazowo chłopak w milczeniu, z należytą uwagą słuchał tego wszystkiego, ale w okamgnieniu widać było, że naprawdę bierze sobie do serca owe jakżeż wymowne słowa perory ukochanej mamy. Co najmniej od kilku miesięcy chciał coś zmienić w swym monotonnym życiu, które polegało na tym, że co dzień wstawał wcześnie rano i podążał w pocie czoła do zakładu pracy chronionej w Limanowej, gdzie pracował jako pomocnik drukarza metrampaża. Po południu z powrotem przemierzał tę samą trasę, tyle że w kierunku odwrotnym.

Mało kto wiedział jednak, że Genek od dawna ma rzadkie hobby, a mianowicie zbieranie pocztówek. Okazało się, że deltiologii, lub inaczej filokartystyce, oddawał się po kryjomu od dawien dawna. Zgromadził dotychczas w swym miniarchiwum blisko 2 (albo dwa) tysiące (albo tys.) oryginalnych odkrytek z całego prawie świata, a wśród nich nierzadko prawdziwe białe kruki.

Genek zafascynował się kiedyś Mariem Morbym z Wielkiej Brytanii (albo Wlk. Brytanii), posiadaczem największej na świecie, ponadmilionowej, kolekcji kart pocztowych, co uznaje się za oficjalny rekord świata, na razie niepobity, zatwierdzony przez kolegium redakcyjne Księgi rekordów Guinnessa.

 

Autor:
dr Maciej Malinowski,

Uniwersytet Pedagogiczny
im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
mistrz ortografii polskiej (Katowice, 1990 r.)