Tam, kde obor spi

obrazek

Literatura przyciąga jak magnes, nie tylko czytelników. Stale potrafi wyłuskać nowych entuzjastów, mających cywilną odwagę sięgnąć po pióro i zapisać swoje przemyślenia a potem w dodatku jeszcze ujawnić je publicznie. Bywa, że publiczność bywa miniaturowa, środowiskowa, zrzeszona w klubie czytelniczym lub literackim. Niezależnie od faktu, że tekst literacki - mały czy duży - jest osobistą wypowiedzią autora służącą jego samospełnieniu, to jednak tworzy on pewien element takiej bądź innej rzeczywistości - literackiej lub realnej z literackim odwzorowaniem. Z tym mamy do czynienia w niniejszym przypadku.

Ludzie z Limanowej i ludzie z Dolnego Kubina, tworzący w swoich miastach pod egidą bibliotek kluby literackie, zebrali różnorodne utwory i opublikowali je we wspólnym tomie. Słowacy pozyskali na jego wydanie fundusze z europejskiego programu INTERREG IIIA i zaprosili stronę polską do wydawnictwa. Literacko przypieczętowali wzajemne, partnerskie relacje łączące osobiście ich, miasta i lokalne społeczności, które reprezentują. Artystycznie natomiast uhonorowali Orawę i Limanowszczyznę, bo "obraz stron rodzinnych" jest tutaj mocno podkreślany.

Powyższe potwierdzają sami twórcy:

Jesteśmy pewni, że ten zbiór literacki nie będzie tylko dokumentem o określonym poziomie twórczości w danym czasie w dwóch miastach, ale będzie też odskocznią do dalszej długotrwałej współpracy, do zacieśnienia osobistych kontaktów między osobami zajmującymi się twórczością literacką we wspomnianych miastach - napisali we wstępie do wydawnictwa.

Autorzy słowaccy:

Otília Štepitová, Lýdia Kovalíková, Tatiana Rešová, Mária Muránová, Iveta Grootová, Iveta Babničová, Peter Tomáň, Matej Kohar

Autorzy polscy:

Karolina Grabiec, Marta Grys, Karolina Zapała Zbigniew Sułkowski, Jerzy Bogacz, Zbigniew Kazimierz Wrona, Jan Wielek, Marek Dudek, Jan Uryga, Marek Jerzy Stępień, Robert Widzisz

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej