18 33 72 140
Limanowa, ul. Bronisława Czecha 4
- A +

KONKURS ROZSTRZYGNIĘTY

Konkursy

17 maja w bibliotece przeprowadzono finał II Wojewódzkiego Konkursu Poetyckiego im. Zosi Smreczyńskiej, córki Władysława Orkana w ramach projektu DRZEWIEJ I DZIŚ — Tropami Władysława Orkana i Zosi Smreczyńskiej. Hasłem tegorocznej edycji był fragment jednego z utworów Zosi: Zamykam w wierszu spowiedź mojej duszy.

KONKURS ROZSTRZYGNIĘTY

Napłynęły w sumie 174 utwory, które oceniane były w trzech kategoriach (młodzież gimnazjalna, młodzież szkół średnich, dorośli). Spowiedź swoich dusz w wiersze zaklętą nadesłało 87 osób. W tym roku, dzięki pozyskanym środkom z Ministerstwa Kultury, rozszerzyliśmy formułę Konkursu do wojewódzkiej. Okazało sie jednak, że musimy ją jeszcze powiększyć, bo dotarły do nas utwory też z innych województw: śląskiego, opolskiego, podkarpackiego, łódzkiego i nawet mazowieckiego. Postanowiliśmy uwzględnić je w konkursie, bo po pierwsze - były to dobre teksty i żal było je odrzucać, a po drugie ze względu na autorów; sam fakt, że się zainteresowali Konkursem i postanowili nadesłać wiersze mimo tego, że kierowany był on do mieszkańców Małopolski - przyznaje dyrektor Halina Matras, zasiadająca też w jury Konkursu. Prócz niej skład Komisji Konkursowej tworzyli:

 • Jerzy Bogacz - przewodniczący; polonista i dziennikarz, twórca i naczelny Almanachu Ziemi Limanowskiej
 • Agnieszka Bubka - krakowska poetka i piosenkarka, animator i działacz kultury, współorganizator krakowskiego Festiwalu Poezji i Muzyki
 • Jolanta Bugajska - polonistka, dziennikarka Gazety Krakowskiej i Echa Limanowskiego.

Ogółem w konkursie przyznano 15 nagród i 16 wyróżnień. W imieniu organizatorów nagrody wręczyli wicestarosta limanowski Franciszek Dziedzina i przewodniczący rady powiatu limanowskiego Jacenty Musiał. Dodatkowo, każdy laureat otrzymał wydaną przez bibliotekę pokonkursową antologię zawierającą nagrodzone utwory z tego i ubiegłorocznej edycji. Ponadto decyzją Komisji sześciu laureatów zostało dodatkowo wyróżnionych kwalifikacją na krakowski Festiwal Poezji, by tam zaprezentować swe utwory. Po wręczeniu nagród Jerzy Bogacz, autor przygotowywanej do wydania książki biograficznej patronki Konkursu, w wykładzie pn. "Ogród poetycki Zosi Smreczyńskiej" opowiedział zebranym o krótkim żywocie, twórczości i wartości poezji Smreczyńskiej, interpretując też jej utwory. Na zakończenie finału konkursu pogadankę o poezji w formie warsztatów przeprowadził dr hab. Wojciech Kudyba, poeta i kierownik Katedry Literatury Współczesnej Uniwersytetu im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Szczerze zachęcam Was do pisania wierszy. Pisanie poezji bywa jak wykłuwanie rzeźby z uczuć.-mówił Kudyba. Potrafi być czasem bardzo ciężkie i pracochłonne; bywają okresy, gdy poetyckie dłuto autor odkłada na dłuższy czas. Impuls potrafi spowodować, że wraca do niego i nieraz powoli i mozolnie, ale i nieraz szybko i sprawnie rzeźbi nadal aż do efektu końcowego i pełnej satysfakcji. Tego Wam wszystkim życzę w dalszym pisaniu: spełnienia w wyrażeniu uczuć i pełnej satysfakcji poetyckiej. Wiem, że jesteście w stanie do tego dojść. Świadczą o tym próby, które nadesłaliście na ten Konkurs. Są po prostu dobre.

 

LISTA NAGRODZONYCH:

KATEGORIA I: GIMNAZJA

 • I nagroda: nie przyznano
 • II nagroda: Paulina Bujok, Jolanta Gil
 • III nagroda: Joanna Roman, Danuta Urbanik
 • Wyróżnienie: Katarzyna Górka, Iwona Grzesiak, Anna Matras, Kacper Płusa

 

KATEGORIA II: SZKOŁY ŚREDNIE

 • I nagroda: Aleksandra Wielek
 • II nagroda: Maria Rola, Anna Twaróg
 • III nagroda: Iwona Cichoń, Ewa Drożdż, Małgorzata Kubacka, Katarzyna Wiktoria Polak
 • Wyróżnienie: Agnieszka Kluska, Maria Kowtunenko, Maciej Miklaszewski, Magdalena Moroń, Dominika Ostafin, Izabela Pisarek, Agnieszka Śmiłek, Magdalena Włodarczyk

 

KATEGORIA III: DOROŚLI

 • I nagroda: Agnieszka Kosecka
 • II nagroda: Anna Piliszewska
 • III nagroda: Bogdan Nowicki, Katarzyna Rola
 • Wyróżnienie: Anna Biskup, Joanna Legutko, Katarzyna Młynarczyk, Anna Przeździecka